Biochemical Journal Logo

Editorial Advisory Panel

DF Ackerley (Wellington, New Zealand)
L Agius (Newcastle Upon Tyne, U.K.)
R Agrelo (Montevideo, Uruguay)
BG Allen (Montréal, Canada)
AZ Ansari (Madison, U.S.A.)
TM Antalis (Baltimore, U.S.A.)
ST Arold (Thuwal, Saudi Arabia)
D Bai (Ontario, Canada)
SM Bailey (Birmingham, U.S.A.)
AJ Baines (Canterbury, U.K.)
KL Ball (Edinburgh, UK)
MP Barrett (Glasgow, U.K.)
GJ Barritt (Adelaide, Australia)
A Basak (Ottawa, Canada)
R Bayliss (Leicester, U.K.)
I Behrmann (Luxembourg)
DM Benbrook (Oklahoma City, U.S.A.)
AM Bennett (New Haven, U.S.A.)
R Beyaert (Ghent, Belgium)
DR Bielenberg (Boston, U.S.A.)
C Bingle (Sheffield, U.K.)
L Birkholtz (Pretoria, South Africa)
GE Blair (Leeds, U.K.)
T Boggon (New Haven, U.S.A.)
RP Bowater (Norwich, U.K.)
SB Bratton (Smithville, U.S.A.)
S Bray (Cambridge, U.K.)
DN Brindley (Edmonton, Canada)
AJ Brown (Sydney, Australia)
J Brown (Newcastle, U.K.)
H Brumer (Vancouver, BC)
N Bryant (Glasgow, U.K.)
JE Burke (Cambridge, U.K.)
TD Butters (Oxford, U.K.)
E Cahoon (Lincoln, U.S.A.)
K Cain (Leicester, U.K.)
DA Calderwood (New Haven, U.S.A.)
V Calleja (London, U.K.)
AJ Cameron (London, U.K.)
M Campanella (London, U.K.)
D Campopiano (Edinburgh, U.K.)
MJ Cann (Durham, U.K.)
L Chamberlain (Glasgow, U.K.)
Y Chen (Shanghai, China)
R Chiesa (Milano, Italy)
A Choudhury (Iowa City, U.S.A.)
GC Churchill (Oxford, U.K.)
GJ Clark (Louisville, U.S.A.)
K Clark (Dundee, U.K.)
TA Clarke (Norwich, U.K.)
PJ Coffer (Utrecht, The Netherlands)
P Cohen (Dundee, U.K.)
B Constantin (Poitiers, France)
A Conzelmann (Fribourg, Switzerland)
MR Cookson (Bethesda, U.S.A.)
LA Cowart (Charleston, U.S.A.)
VH Cowling (Dundee, U.K.)
O Cuvillier (Toulouse, France)
VL Davidson (Orlando, U.S.A.)
S Dawson (Nottingham, U.K.)
KA DeFea (Riverside, U.S.A.)
V De Filippis (Padua, Italy)
N Demaurex (Geneva, Switzerland)
CH de Moor (Nottingham, U.K.)
J Denault (Sherbrooke, Canada)
E Deuerling (Konstanz, Germany)
GM Di Guglielmo (London, Canada)
J Ding (Shanghai, China)
A Dingley (Juelich, Germany)
KL Dodge-Kafka (Farmington, U.S.A.)
CP Downes (Dundee, U.K.)
RP Doyle (Syracuse, U.S.A.)
C D'Souza-Schorey (Notre Dame, U.S.A.)
E Ellis (Glasgow, U.K.)
JA Ellis (London, U.K.)
PM Epstein (Farmington, U.S.A.)
R Erdmann (Bochum, Germany)
C Erneux (Brussels, Belgium)
PC Evans (Sheffield, U.K.)
P Eyers (Liverpool, U.K.)
M Falasca (London, U.K.)
J Fandrey (Essen, Germany)
KM Ferguson (Philadelphia, U.S.A.)
ST Ferreira (Rio de Janeiro, Brazil)
MC Field (Dundee, U.K.)
BN Finck (St Louis, U.S.A.)
JU Flanagan (Auckland, New Zealand)
E Flashman (Oxford, UK)
L Foukas (London, U.K.)
KR Fox (Southampton, U.K.)
MS Francis (Umeå, Sweden)
A Frankel (Vancouver, Canada)
A Fry (Leicester, U.K.)
M Gaestel (Hannover, Germany)
T Galli (Paris, France)
J Garcìa-Borròn (Murcia, Spain)
B Garner (Wollongong, Australia)
KL Gaston (Bristol, U.K.)
K Gaus (Sydney, Australia)
M Ginger (Lancaster, U.K.)
Á Glavic (Santiago, Chile)
A Gomez-Muñoz (Bilbao, Spain)
M Goppelt-Struebe (Erlangen, Germany)
LM Graves (Chapel Hill, U.S.A.)
JE Gray (Sheffield, U.K.)
NK Gray (Edinburgh, U.K.)
F Gribble (Cambridge, U.K.)
G Grogan (York, U.K.)
AH Guse (Hamburg, Germany)
AP Halestrap (Bristol, U.K.)
A Hall (New York, U.S.A.)
M Hampton (Christchurch, New Zealand)
W Han (Singapore, Singapore)
PA Handford (Oxford, U.K.)
J Hanley (Bristol, U.K.)
GC Hansson (Gothenburg, Sweden)
MT Harper (Bristol, U.K.)
JL Harris (San Diego, U.S.A.)
RK Hartmann (Marburg, Germany)
CL Hawkins (Camperdown, Australia)
JD Hayes (Dundee, U.K.)
O Hazeki (Hiroshima, Japan)
B Henrissat (Marseille, France)
TP Herbert (Leicester, U.K.)
  H Hiasa (Minneapolis, U.S.A.)
K Hinchliffe (Manchester, U.K.)
K Hoebe (Cincinatti, U.S.A.)
I Holland (Orsay, France)
MJ Holness (London, U.K.)
J Horsfield (Dunedin, New Zealand)
M Huang (Sydney, Australia)
WE Hughes (Darlinghurst, Australia)
KM Humphries (Oklahoma City, U.S.A.)
H Hundal (Dundee, U.K.)
AN Hunt (Southampton, U.K.)
W Hunziker (Singapore)
Y Inoue (Kyoto, Japan)
CM Isacke (London, U.K.)
BE Isakson (Charlottesville, U.S.A.)
H Ischiropoulos (Philadelphia, U.S.A.)
PB Iynedjian (Geneva, Switzerland)
EL Jacobson (Tucson, U.S.A.)
J Jensen (Oslo, Sweden)
X Jiang (New York, U.S.A.)
J Johansson (Stockholm, Sweden)
JM Jürgensmeier (New Haven, U.S.A.)
LB Justement (Birmingham U.S.A.)
C Kahana (Rehovot, Israel)
E Kalkhoven (Utrecht, The Netherlands)
HH Kampinga (Groningen University, Netherlands)
V Kanamarlapudi (Swansea, U.K.)
VL Katanaev (Lausanne, Switzerland)
G Kemp (Liverpool, U.K.)
ID Kerr (Nottingham, U.K.)
AJ Ketterman (Nakhon Pathom, Thailand)
S Keyse (Dundee, U.K.)
MS Kimber (Guelph, Canada)
D Kirchhofer (South San Francisco, U.S.A.)
K Kirk (Canberra, Australia)
L Kjellen (Uppsala, Sweden)
L Kleczkowski (Umea, Sweden)
E Knecht (Valencia, Spain)
A Koleske (New Haven, U.S.A.)
Z Kovacevic (Sydney, Australia)
NJ Kruger (Oxford, U.K.)
J Kwon (Seoul, Republic of Korea)
W Laing (Auckland, New Zealand)
D Lane (London, U.K.)
DJ Lane (Sydney, Australia)
B Larijani (London, U.K.)
A Lawen (Melbourne, Australia)
J Lee (Newark, U.S.A.)
S Lee (Notre Dame, U.S.A.)
CC Leslie (Denver, U.S.A.)
G Li (Oklahoma City, USA)
RN Lightowlers (Newcastle Upon Tyne, U.K.)
H Lin (Houston, U.S.A.)
C Lindon (Cambridge, U.K.)
KJ Linton (London, U.K.)
K List (Detroit, U.S.A.)
J Liu (Scottsdale, U.S.A.)
O Lockridge (Omaha, U.S.A.)
PS Lorenzo (Honolulu, U.S.A.)
AL Lucius (Birmingham, U.S.A.)
A Luckhoff (Aachen, Germany)
M Lyon (Manchester, U.K.)
JA MacDonald (Calgary, Canada)
DJ MacEwan (Liverpool, U.K.)
L Mach (Vienna, Austria)
JJ Mackrill (Cork, Republic of Ireland)
G Maga (Pavia, Italy)
A Magee (London, U.K.)
G Mann (London, U.K.)
S Marsh (Edmonton, Canada)
J Martin (Tuebingen, Germany)
PE Martin (Glasgow, U.K.)
S Martin (London, U.K.)
M Marzolo (Santiago, Chile)
RW Mason (Wilmington, U.S.A.)
AE Mast (Milwaukee, U.S.A.)
S Matthews (Dundee, U.K.)
C Maurel (Montpellier, France)
M McConville (Parkville, Australia)
AG McEwan (St Lucia, Australia)
I McEwan (Aberdeen, U.K.)
DW Meek (Dundee, U.K.)
HL Melrose (Jacksonville, U.S.A.)
T Meng (Nankang, Taiwan)
E Metzen (Essen, Germany)
AJ Michael (Dallas, U.S.A.)
M Migaud (Belfast, U.K.)
A Millar (Crawley, Australia)
EM Mills (Austin, U.S.A.)
GB Moorhead (Calgary, Canada)
TF Moraes (Toronto, Canada)
A Morgan (Liverpool, U.K.)
S Moro (Padova, Italy)
H Mott (Cambridge, U.K.)
H Munshi (Chicago, U.S.A.)
JM Murphy (Parkville, Australia)
S Murphy (Oxford, U.K.)
H Nagase (London, U.K.)
K Nehrke (Rochester, U.S.A.)
P Newsholme (Perth, Australia)
R Nibbs (Glasgow, U.K.)
CD Nichols (New Orleans, U.S.A.)
S Nicholson (Parkville, Australia)
RT O'Keefe (Manchester, U.K.)
JM O'Sullivan (Auckland, New Zealand)
DN Palmer (Canterbury, New Zealand)
RH Palmer (Umeå, Sweden)
D Panda (Mumbai, India)
K Pantopoulos (Montréal, Canada)
A Parkin (York, UK)
RB Parsons (London, U.K.)
M Pastor-Anglada (Barcelona, Spain)
S Patel (London, U.K.)
B Payrastre (Toulouse, France)
AR Pearson (Leeds, U.K.)
M Peckham (Leeds, U.K.)
S Perrett (Beijing, China)
JM Peters (University Park, U.S.A.)
JR Peterson (Philadelphia, U.S.A.)
M Petroski (La Jolla, U.S.A.)
WA Phillips (East Melbourne, Australia)
SM Pitson (Adelaide, Australia)
W Porter (Texas, U.S.A.)
D Poyner (Birmingham, U.K.)
  CG Print (Auckland, New Zealand)
IA Prior (Liverpool, U.K.)
P Pryor (York, U.K.)
EL Pryzdial (Vancouver, Canada)
M Pusch (Genova, Italy)
Q Qiu (Lanzhou, China)
S Rahman (Kuala Lumpur, Malaysia)
T Rahman (Cambridge, U.K.)
DP Ramji (Cardiff, U.K.)
B Reaves (Athens, GA, U.S.A.)
SF Rebuffat (Paris, France)
R Reece (Manchester, U.K.)
GA Reid (Edinburgh, U.K.)
I Richard (Evry, France)
SJ Richardson (Bundoora, Australia)
CC Rider (Egham, U.K.)
MH Rider (Brussels, Belgium)
DJ Riese (West Lafayette, U.S.A.)
S Rocha (Dundee, U.K.)
J Roelofs (Manhattan, U.S.A.)
EM Rosen (Washington, DC, USA)
H Rosenberg (Bethesda, U.S.A.)
P Roughley (Montreal, Canada)
J Rouse (Dundee, U.K.)
F Ruggiero (Lyon, France)
D Sacks (Bethesda, U.S.A.)
P Saftig (Kiel, Germany)
CM Sanders (Sheffield, U.K.)
R Sankaranarayanan (Hyderabad, India)
D Schlaepfer (La Jolla, U.S.A.)
ML Schmitz (Gießen, Germany)
L Schomburg (Berlin, Germany)
NS Scrutton (Manchester, U.K.)
JK Sethi (Cambridge, U.K.)
Y Shai (Rehovot, Israel)
LM Shantz (Hershey, U.S.A.)
GS Shaw (London, Canada)
SB Shears (Research Triangle Park, U.S.A.)
B Shilton (London, Canada)
T Shimizu (Sendai, Japan)
MJ Shipston (Edinburgh, U.K.)
J Shorter (Philadelphia, U.S.A.)
K Siddle (Cambridge, U.K.)
K Skriver (Copenhagen, Denmark)
TK Smith (St Andrews, U.K.)
M Soberon (Cuernavaca Morelos, Mexico)
M Solioz (Tomsk, Russia)
J Spencer (Bristol, U.K.)
F Spener (Graz, Austria)
A Srebrow (Buenos Aires, Argentina)
RV Stahelin (South Bend, U.S.A.)
MJ Stark (Dundee, U.K.)
H Stennicke (Bagsvaerd, Denmark)
WG Stetler-Stevenson (Bethesda, U.S.A.)
GS Stewart (Birmingham, U.K.)
AY Strongin (La Jolla, U.S.A.)
DG Stupack (La Jolla, U.S.A.)
EJ Sundberg (Baltimore, U.S.A.)
C Sutherland (Dundee, U.K.)
T Takenawa (Tokyo, Japan)
EW Tate (London, U.K.)
CT Taylor (Dublin, Ireland)
ME Taylor (London, U.K.)
A Tee (Cardiff, U.K.)
A Tengholm (Uppsala, Sweden)
AV Tepikin (Liverpool, U.K.)
G Thiel (Homburg, Germany)
GM Thomas (London, U.K.)
T Tiganis (Melbourne, Australia)
CN Tomes (Mendoza, Argentina)
VA Torres (Santiago, Chile)
P Trayhurn (Liverpool, U.K.)
VI Tsetlin (Moscow, Russia)
GC Tsokos (Boston, U.S.A.)
N Turner (Sydney, Australia)
A Urrutia (Bath, U.K.)
J van Hellemond (Rotterdam, The Netherlands)
E Van Schaftingen (Brussels, Belgium)
PP Van Veldhoven (Leuven, Belgium)
A Varadi (Budapest, Hungary)
DJ Vaux (Oxford, U.K.)
N Veitch (Richmond, U.K.)
F Villarroya (Barcelona, Spain)
S Virdee (Dundee, U.K.)
D Vucic (South San Francisco, U.S.A.)
D Vyoral (Prague, Czech Republic)
MC Wahl (Gottingen, Germany)
MD Walkinshaw (Edinburgh, UK)
DM Walsh (Dublin, Ireland)
MP Walsh (Calgary, Canada)
F Wan (Baltimore, U.S.A.)
HG Wang (Hershey, U.S.A.)
MJ Warren (Canterbury, U.K.)
RH Wenger (Zürich, Switzerland)
G Werner-Felmayer (Innsbruck, Austria)
IE Wertz (South San Francisco, U.S.A.)
MJ West (University of Sussex, Brighton, U.K.)
DA White (Birmingham, U.K.)
J Whitehead (Brisbane, Australia)
I Wilson (Wien, Austria)
J Winberg (Tromso, Norway)
R Wojcikiewicz (Syracuse, U.S.A.)
P Wojtaszek (Poznan, Poland)
JM Woof (Dundee, U.K.)
MC Wright (Newcastle Upon Tyne, U.K.)
DD Wykoff (Villanova, U.S.A.)
G Xu (Shanghai, China)
H Yang (Sydney, Australia)
X Yang (Montreal, Canada)
H Yarwood (London, U.K.)
SJ Yarwood (Glasgow, U.K.)
J Ye (Melbourne, Australia)
GS Yeo (Cambridge, U.K.)
M Zaccolo (Oxford, U.K.)
JM Zapata (Madrid, Spain)
K Zeth (Vizcaya, Spain)
Y Zhang (Chongqing, China)
X Zheng (Calgary, Canada)
X Zhu (Cleveland, U.S.A.)
M Ziegler (Bergen, Norway)